Így tanulhattok Erasmus nélkül külföldi egyetemeken
Fulbright, Double Degree, ATHENS és persze a Pannónia – összegyűjtöttük azokat a programokat, amelyek segítségével akkor is tudtok külföldön tanulni, ha alapítványi egyetemre jártok.
Fulbright, Double Degree, ATHENS és persze a Pannónia – összegyűjtöttük azokat a programokat, amelyek segítségével akkor is tudtok külföldön tanulni, ha alapítványi egyetemre jártok.
A megszokottnál nyugisabban indult, de nem telt eseménytelenül 2024 januárja. Összeszedtük a legfontosabb, vagy éppen legfurcsább történéseket.
Hankó Balázs úgy fogalmazott egy pódiumbeszélgetésen, hogy a Pannónia programmal jobbat csináltak az Erasmusnál és eközben nem kötöttek alkut. Egy október eleji törvényjavaslat azonban másra utal.
Augusztusban és szeptemberben a tervezett 8 ezerhez képest több mint 700 hallgató ment külföldre tanulni a Pannónia Program keretében.
„Ez az év nem telhet el úgy, hogy nem találunk a problémára megoldást” - nyilatkozta a kultúráért és innovációért felelős miniszter csütörtökön Brüsszelben.
Heteken belül elindulhatnak külföldre azok az egyetemisták, akik elsőként vesznek részt az Erasmust helyettesítő Pannónia Ösztöndíjprogramban.
Az egyetemek pályázatait elbírálta a Tempus Közalapítvány, így az egyetemek kiírhatják már a pályázataikat a hallgatóiknak, oktatóiknak és a kutatóiknak.
Az első hallgatók és oktatók várhatóan 2024 őszén utazhatnak külföldre az új csereprogrammal.
Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkárral beszélgettünk az Erasmus-ügyről és a január 15-én elstartoló Pannónia Ösztöndíjprogramról.
Navracsics Tibor szerint egyelőre nem látni, mikor tud megegyezni a kormány az Európai Bizottsággal az Erasmus+ és a Horizont Európa programok fínanszírozásáról.
Elsősorban a modellváltott intézmények hallgatóinak és munkatársainak kedveznének vele, a célországok között azonban vannak olyanok is, ahol kétséges, hogy a hallgatók biztonságban lennének-e.